Başlangıç

Kaçış Yolu Genişliği, Kaçış Kapısı Sayısı ve Kullanıcı Yükü Hesaplamaları

Örnek 1

Toplam kapalı alanı 1000 m2 olan şekildeki gibi 3 katlı, splinkler sistemi mevcut bir imalathanede çıkışlar nasıl hesaplanır?

Çözüm 1

Kırmızı ile gösterilen çizgiler en uzak noktadan çıkışa olan uzaklıkları göstermektedir. Şekilde ki gibi olan bir mimariye sahip 50m uzunlukta imalathane düşünülürse çıkışa en uzak noktadan ölçülen mesafe ortalama 55 m gibi bir değerdir.  Bu durum da yönetmelik Ek-5/B’de imalathanenin faaliyet konusuna göre tek yönde ve iki yönde çıkış uzaklıkları görülmektedir.

Buna göre tablonun endüstriyel amaçlı binalar kısmında tek yönde yağmurlama sistemi mevcutsa 25m, iki yönde 60 m olduğu görülür. Fakat örnek projede 25 metreyi geçtiği için mevcut bulunan çıkışa alternatif (en uzak noktadan) 2. acil çıkış kapısı gerekir.

Bu mahal için kullanıcı yükünü bulmak gerekirse, 

Ek-5/A tablosunda paketleme yeri, fabrika üretim alanları kısmında 10m2 düşen kişi sayısı 1 olarak görülmektedir. Örnek projemizde üretim kısmı 1000m2 idi. o halde,

1000m2 / 10m2/kişi = 100 kişi olduğu görülür. Yönetmelik gereği 50 kişi yükünü aşan yerlerden 2. acil çıkış gerekir.

Toplam çıkış genişliği için ise,

Toplam çıkış genişliği = (Mahaldeki toplam kullanıcı yükü/Birim genişlikten geçen kişi sayısı) x 0,5

Burada birim genişlikten geçen kişi sayısını Ek-5/B tablosunda, endüstriyel amaçlı binalar kısmında, kaçış merdivenleri için alalım. 60 kişi

Toplam çıkış genişliği(kaçış merdiveni için) = (100 kişi / 60 kişi) x 0,5  = 0,833 cm yapılacak merdivene açılacak kapı denişliği bu değerden az olamaz.

Bu örnekte 3 katlı bir yapıdan bahsettiğimiz için her kattan acil ikinci çıkış gerekeceği için, bu işletmede yangın merdiveni yapılması gerekir. Yapılacak yangın merdiveni 9,5 metreden büyük olmayacaksa, yönetmelik gereği döner merdiven yapılabilir. 9,5 metreden büyük ise sahanlıklı ve korunaklı bir merdiven yapılması gerekir.

Örnek 2

Çıkış uzaklıklarını proje üzerinden nasıl hesaplarız?

Yapılacak olan her projede tek yönde ve iki yönde çıkış mesafelerine bakılması gerekir. 1. projede tek çıkış olduğu için, en uzak noktalardan bu çıkışa olan ölçümler yapılır ve Ek-5/B tablosundan yapının faaliyet konusuna göre tek yönde çıkış mesafesine bakılır. Uygun değilse, bu bina için yangın merdiveni gerekir.

 2. projede ise kırmızı yuvarlak içinde gösterilen her iki cephede de yangın merdivenleri olduğu görülür. Bu durumda ise Ek-5/B tablosunda yapının faaliyet konusuna göre iki yönde çıkış mesafelerine bakılır.

Reklamlar

1 Yorum (+add yours?)

  1. galip yuksel
    Haz 03, 2014 @ 18:12:46

    Bu faydalı bir yazı, teşekkürler..Yüksek binalar, apartmanlar için de misaller çok yararlı olur düşüncesindeyim. Saygılarımla

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: