Başlangıç

Yangın Tüpü

Yangın Tüplerinin Cinsleri

a) Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Cihazları :

B ve C sınıfı yangınlarda kullanılan KKT, genellikle sodyum bikarbonat içeriklidir. A, B, C sınıfı yangınlarda kullanılanlar ise Amonyum Fosfat içerikli bileşiklerden meydana gelmektedir. Kuru kimyevi tozlar meydana gelen yangını boğarak, soğutarak, zincirleme yanma olayını kesintiye uğratarak söndürürler.

KKT’ li yangın söndürme cihazları A, B ve C tipi yangınlara hitap ettiği ve çok yönlü olduğu için daha fazla tercih edilir.

1 ve 2 kg’ lık Kuru Kimyevi Tozlu yangın söndürme cihazları genellikle taşıtlarda kullanılan tüplerdir. Yaklaşık 0-10 saniye kadar hizmet vermesi nedeniyle küçük çapta oluşacak yangınlar için ideal cihazlardır.

En çok karşılaşılan Kuru Kimyevi Tozlu yangın söndürme cihazları resimde görülen 6 kg’ lık cihazlardır.  Bu cihazlar taşınması kolay, hizmet süresi 1 kg ve 2 kg olanlara nazaran daha uzun süreli olması nedeniyle en çok tercih edilenlerdir. İtfaiye denetim birimleri kontrollerinde 6 kg’lık tüplerden hemen hemen her mekandan istemektedir.  Yönetmelik gereği düşük tehlikeli yerlerde 500 m2’de, orta tehlikeli yerlerde 250 m2’de 1 adet istenmektedir.

12kg ve 50kg’lık olan büyük Kuru Kimyevi Tozlu yangın söndürme cihazları taşınması zor fakat uzun süre yangına müdahale etme açısından avantaj sağlamaktadır.

b) Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları :

Köpüklü yangın söndürme cihazları yanıcı sıvılarda uygulanan bir sistemdir. Mantık olarak yanan sıvının üzerini köpük tabakası ile örterek yanıcı sıvının Oksijenle olan bağlantısı keserek yanmayı durdurur.

Köpüklü yangın söndürme cihazlarında Foam adı verilen kimyasal bir bileşik bulunur. Basınçlı su ile karıştığında, karışım köpük yapıcıdan(melanjörden) tazyikle geçerken hava ile karışır ve köpüğü meydana getirir.

Bu tür yangın söndürme cihazları daha çok Akaryakıt istasyonları gibi tehlikeli yanıcı sıvı bulunduran, üreten, kullanan ve depolayan yerlerden istenir. Rafineriler, kimya labaratuvarları, kimyasal madde depoları, boya ve vernik atölyeleri veya depoları, Akaryakıt depolama yerleri ve dolum istasyonları Artık yağların döküldüğü hendekler, akaryakıt tankerleri, tanker, kargo ambarları, hava alanları, uçak hangarları vs… Elektrik ile alakası olan hiçbir şeyde bu tür cihazlar kullanılmamalıdır. Elektrik panoları, trafolar, bil işlem odaları vs…

c) CO2’li Yangın Söndürme Cihazları :

CO2 yanıcı bir gaz olmayıp, bir yanma ürünüdür ve tekrar tepkimeye girmez. Dolayısıyla yangını yaşayan bir canlıya benzetirsek, ihtiyacı olan Oksijenin ortamdaki oranını düşürmek onu öldürmektir. CO2 de bunu yapmak için çok uygun bir inert gazdır. Fakat CO2 i Sodyum, Potasyum, Magnezyum, Titanyum gibi reaktif alkali metallerin bulunduğu bir yerde oluşan yangında kullanmak çok tehlikelidir. Bu tür metaller CO2 i ayrıştırır ve ortaya Karbon gibi yanıcı bir madde ve O2 gibi yakıcı bir gaz ortaya çıkar. Bunun neticesi de korkunç olabilir.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: